Historie

Kanadská společnost TJD je předním světovým výrobcem čtyřkolkových pásů s dlouholetou tradicí.

1998
Kanaďan Jean Després zakládá společnost TJD Fabrications na výrobu hliníkových sněžnic.
Rámy sněžnic se do té doby vyráběly pouze ze dřeva. Dřevo však za velkých mrazů praskalo a pokud sněžnice praskla daleko v divočině, znamenalo to velký problém. Po Desprésových hliníkových sněžnicích se proto ihned strhla velká poptávka a začali je kupovat všichni kanadští výrobci javorového sirupu. Després si hliníkové sněžnice nechává patentovat a začíná je vyrábět ve velkém. Zrodila se firma TJD Manufacturing.

2000
Významný mezník v historii firmy TJD Fabrications přichází s rozvojem terénních užitkových čtyřkolek. Čtyřkolky dostaly dostatečně silné motory a automatickou převodovku, a začali je používat snad všichni farmáři v Kanadě. Jean Després začal přemýšlet, jak zajistit, aby se tyto čtyřkolky daly používat i v zimě, kdy všude leží hluboký sníh. Jean Després vynalezl a patentoval systém čtyřkolkových pásů, které byly velmi účinné. Ve spolupráci s předním kanadským distributorem čtyřkolkového příslušenství a doplňků začal Després své pásy vyrábět. Úspěch se dostavil okamžitě. Prognóza prodejů v prvním roce - 250 kusů - byla mnohonásobně překročena: prodalo se 900 sad! I v následujících letech stoupaly prodeje pravidelně o desítky a stovky procent, čtyřkolkové pásy TJD se staly úspěšným artiklem a začaly dokonce silně konkurovat pracovním sněžným skútrům. Nastal velmi rychlý rozvoj firmy TJD, v jediném roce se firma stěhovala dokonce dvakrát do větších prostor. Po dalším konečném přestěhování a s čerstvými investicemi ve výši přes 2 000 000 USD firma TJD nakonec stanula na naprosté špičce výrobních technologií.

2015
Úzká spolupráce TJD Fabrications s firmou Camoplast, která byla dodavatelem samotných pryžových pásů, dostává nový rozměr: koncern Camoplast vstupuje do firmy TJD jako hlavní strategický partner. "Camoplast byl jedním z našich dodavatelů," říká Jean Després, "a nyní jsme se my stali jejich dodavateli. Máme s firmou Camoplast velmi dobrou spolupráci již řadu let a hodláme v tom pokračovat i nadále. Jedním z největších přínosů je velmi dobrá distribuční síť Camoplast."
Ve stejném roce mění koncern Camoplast svůj název na Camso.